четвъртък, 7 ноември 2024 г.


Интервюта с действащи и бивши началници и служители за историята, предназначението, задачите и връзките на военно-отчетните и образователни военни учреждения в град Русе от 1878 г. до днес


Книгата се издава по проект: „Надежден мост между общество и армия. Военното окръжие и военно-образователните институции в Русе – история и съвременност“, реализиран от СУПНЕ „Фридрих Шилер“ и клуб „Родолюбие“ на РСОСЗР- Русе, при Военен клуб – Русе, с подкрепата на РБ „Любен Каравелов“ Русе.

 

Военното окръжие и военните формирования

в град Русе

© Евгени Алексиев, Николай Чакъров – съставители

© Валентин Георгиев – художник

© Клуб „Родолюбие“ – Русе – дизайн и оформление

© Предпечат и печат – Печатна база на УИЦ при Русенски университет „Ангел Кънчев“

© Издател: РБ „Любен Каравелов“ – Русе

ISBN: 978-619-7404-60-9

 


понеделник, 3 юни 2024 г.

 


В ДИАЛОГ С ВОЕННАТА ИСТОРИЯ НА РУСЕ


Изследвания на ученици от Професионална гимназия по речно корабостроене и корабоплаване - Русе за връзката на града с военната ни история от 1878 г. до 50-те години на XX век

           Русчук, най-големият град в новообразуваното след Руско-турската война (1877-1878 г.) Княжество България, заема важно място в процеса на създаването и дейност-та на Дунавската флотилия и Морска част (Български морски флот), а също и на Бъл-гарската земска войска ( Българска армия).

Развитието на тези две основополагащи формирования за българската военна история, както и участието на бележити военни дейци, имат и по-широко човешко измерение, защото са част от обществения живот на град Русе и региона. В разглеждания около 70- годишен период Русчук, и по-късно Русе, е бил седалище на над 50 различни военни части. В изследването се акцентира само върху водещите и основополагащите, които са начертали светла диря във военната ни история. Вниманието е насочено и към хората, основно върху командирите на тези части, превърнали се в герои, отдавайки живота си по бойните полета, в бран на род и родина. Благодарение на тях, на техния завладяващ пример, българската армия е постигала успехи в битките и войните и е била еталон и пионер в много аспекти на военното дело.

Изданието е резултат от изследователската работа на десетокласниците от Професионалната гимназия по речно корабостроене и корабоплаване – Русе – Габриела Бекова, Мария Филипова, Андреа Йозова, Ралица Ангелова, Теменужка Куртева, Атанас Димов, Магдалена Страхилова, Сара Осман, Матей Яков, Христиан Иванов, Николай Иванов, Петър Илиев, Мертол Ремзиев, Преслава Кънева, Михаил Петров и Марио Жеков, техния ръководител Венцислав Ралчев и модератора майор от запаса Евгени Алексиев. Те работиха по проект, изпълняван в рамките на Национална програма „Изучаване и съхраняване на традициите и историята на Българската армия 2023“ на Министерството на образованието и науката и Министерството на отбраната. 

Акцентът в изследователската дейност на участниците беше поставен върху двете най-значими за града войскови единици – Дунавската флотилия и Пети пехотен Дунавски полк. Основен обект на търсенията бяха офицери – командири на тези части през различни периоди от тяхната история. Опитът от подобни проучвания в такъв вид проекти ни помогна да насочим вниманието на учениците не толкова към биографичните данни, а по-скоро да намерят връзка с важни събития, в които са участвали – военни конфликти и сражения, новости в организацията и дейността на войските и т.н.  За да бъде постигната прегледност и по-лесна усвояемост, подредбата е направена по времева последователност. Така представен, материалът се доближава до историческата хронология и изглежда много по-справедливо и по-малко субективно.

Любовта и предаността към Отечество и Родина на тези мъже в униформа не могат да бъдат измерени – те са безгранични. Офицерите с пагони на раменете са давали безспирно душата и сърцето, а някои – и живота си, в името на своя идеал – свободна, обединена и независима България! Книгата, съставена по този начин, може да се ползва като кратък справочник, от който да се научат сведения и факти за историята на описаните части, техните командири и топонимията на града ни, свързана с новата ни военна история.

Материалите и биографичните данни са издирвани и събрани от ученици от горния курс. За целия изследователски екип настоящата дейност е първа по рода си, те се учеха и ориентираха в хода на реализацията и извървяха стъпка по стъпка този изключително специфичен и труден процес. Акцентът в създаването на изданието от ръководителите беше поставен основно върху открояването и разбирането на отделните етапи от пътя, който следва да се измине, за да се получи крайният резултат. Затова в информацията, предложена на читателите, има и празноти, несъответствие на стилове, различни виждания, предизвикани от индивидуалността на участниците. Съставителите смятат, че запазването на тази индивидуалност, възможността всеки съавтор да усети своя стил, своето място, своя дял в общата работа е по-ценно от красиво изглеждащото и добре подредено, но без собствен облик издание.

Книгата е формат А5, 50 страници, мека подвързия. Тиражът е ограничен до размера на проектното финансиране - 100 бр. и се разпространява целево и безплатно.


Не, не сте забравени




      Книжното издание, чиито съставители са Огнян Беломорски и Евгени Алексиев е изработено по поръчка на Областния съвет-Русе на Съюза на ветераните от войните в България. Чрез него днешните потомци отправят своята благодарност към предците си, отдали живота си и взели участие във войните, водени за освобождение и обединение на Третата българска държава. Акцентът е поставен върху списъците на загиналите във войните русенци. Авторът му - Евгени Алексиев се опитва да покаже информацията в целокупност и историческа последователност, като за пръв път са добавени и русенците- жертви на съвременните задгранични мисии на българските Въоръжени сили. Въпреки използването на всички известни източници, авторът признава за значителните неточности и непълноти, вследствие неточната и противоречива информация в тях, а също и липсата на такава в много случаи. Все пак факт е, че за пръв път гражданите на Русе и Русчук са отделени от общите списъци на загиналите от околията и областта Русе.

     По- нататък в изданието са публикувани няколко интервюта с ветерани, правени с тях преживе или все още живи към момента на създаване на книгата. Те споделят свои спомени и дават възможност на читателя да се докосне до реалностите на войната, както и да усети нагласите и преживяванията на преките участници.

     В края е отделено място за кратък фотообзор на обичайната дейност на организацията, показана чрез снимките на нейния дългогодишен член и настоящ секретар Стоян Икониев. Намерено е място и за три стихотворения с подхождаща за изданието тематика от засл. доцент Живодар Душков и Огнян Беломорски, които разчупват стереотипа и дават на книгата художествен облик.

     Книжката е в малък тираж и се разпространява безплатно сред членовете на организацията и сродни институции.

 Малко разсъждения и факти по историятана град Борово Борово възниква от обединяването на селата Горазд и Горна манастирца през 1958 г. То е...