В края на м. октомври по случай 130-та годишнина от полагането на основния камък на русенския Военен клуб излезе от печат второто преработено издание на историческата студия за клуба
Красимира Игнатова
Евгени Алексиев
ВОЕНЕН КЛУБ – РУСЕ
ИЗСЛЕДВАНИЯ И ДАННИ ЗА
НЕГОВОТО СЪЗДАВАНЕ И ДЕЙНОСТ
1884 - 2020 г.
Военният клуб е една от институциите в град Русе, които запазват своите цели и предназначение от създаването си до наши дни. Това е така, защото те служат на армията и гражданите за поддържане пламъка на родолюбието, народната памет и талант. Българският трибагреник, „Мила Родино” и златният лъв придобиват особено значение в тази сграда. И достойните ветерани, и невръстните певци и актьори пристъпват с особено настроение в парка и залите на клуба, защото са обединени от общо чувство за принадлежност към българската нация. Има много места, в които гори пламъкът, разпалващ родолюбието и едно от тях е Военният клуб в Русе! Извисил горда снага на Дунавския бряг през далечната 1894 г., възроден от пепелта през 1924 г. и възкръснал от руините на земетресението през 1977, той вечно ще пази частица от този огън за всеки, който носи България в сърцето си!
Посвещаваме труда си на стотиците герои – русенци, проляли кръвта си и дали живота си в името на свободата и Отечеството! На хилядите офицери, войни и цивилни служители, градили, обгрижвали, съхранили и носили в сърцата си през годините Военният клуб, за да бъде символ на воинска чест, достойнство и величие! На бъдните поколения – да държат запалени искрите на родолюбието в душите си и носят навеки през годините несломимия български дух, вяра и любов към Родината!
Посвещаваме преработеното и допълнено издание на тази книга на 130-та годишнина от изграждането и функционирането на Военен клуб – Русе.
от авторите
ПРЕДГОВОР
Идея за написването на История на Военен клуб – Русе се появи, когато авторите, тогава служители в клуба, започнаха да издирват документи, снимки и спомени за създаването и дейността му. Организационното многообразие през годините живот на структурата, промените на задачите и целевите групи на институцията, липсата на организиран архив на място .... все трудности, които трябваше да се изучават и преодоляват. Познаването на военната история е задължително условие за този, който се заема със задачата да се осветли една част от нея. В хода на проучванията се извърши обемна работа по издирване на писмени и архивни документи, в дигитални колекции, в Регионална библиотека „Любен Каравелов” - Русе, в Държавния военноисторически архив – Велико Търново, в Държавен архив – Русе и в Регионалния исторически музей, както и в отломките на архива на самия клуб, ако изобщо остатъците от документи, неоформени деловодно може да се нарече архив. Авторите се срещнаха и разговаряха с много бивши служители на клуба. Историята на Военния клуб се преплиташе с историята на военно-патриотичните съюзи в града, с историята на Славните Дунавци – 5 пехотен Дунавски полк, а най-вече с историята на самия град – Освобождение, строителство, администрация и обществени отношения, култура и социален живот, личности и важни събития... Старите русенски вестници разкриваха мястото на военния клуб в контекста на цялостния живот на града. Историята на клуба е свързана и с българските монарси, които са подкрепяни от голяма част от българското офицерство. Подобаващо внимание е отделено на клуба и по време на социализма, демократизирайки и разширявайки дейността му, насочвайки и отваряйки го постепенно към цялото население на града.
Докато проследяваха над стогодишната история на клуба, авторите се възхищаваха на ентусиазма, енергията и творческия дух на десетките служители, всеки допринесъл за неговата слава. От първия библиотекар – това е първата щатна длъжност - до специалистите и експертите – днешните му служители. В зората на построяването на сградата, в залите и в парка са се събирали българските офицери – най- елитна част на българското общество. По-късно в клуба са допуснати и запасните офицери, а чести гости и наематели са членовете на русенския градски елит. Отворените събития са едни от най-важните в календара на града. Русе, като най-напредничав български град след Освобождението, става известен с офицерските балове, които по организация и блясък се равняват на европейските. Но не само баловете са славата на Военния клуб. В него функционира богата специализирана библиотека, на неговата сцена многократно присъстват с изяви русенската опера и драматичния театър. След 1944 г. достъпът до клуба се демократизира и той става дом на цялата българска народна армия. Ентусиазъм, достоен за възхищение, поддържа водещата роля на клуба като културен институт и социален феномен. Сградата не е пожалена от различни бедствия – пожар, земетресение, но волята и действията най-вече на офицерите, но и на политици, общественици и цивилни служители я възкресяват за нов живот. Политическите и социални промени след 1989 г. се отразяват и върху живота, и сградата и клуба. Военните доктрини се менят, променя се и социалният живот в армията. За да се достигне до наши дни, когато Военният клуб в Русе е средище на младежи и цивилно население и работи преди всичко за тяхното патриотично и естетическо възпитание.
Животът на институцията продължава и днес – докато има българска армия, докато има народна памет и докато има млади хора, които я пазят и уважават.
Тиражът е ограничен и книгата не се предлага в търговската мрежа. Може да бъде намерена в библиотеката на Военния клуб и в РБЛК.
Няма коментари:
Публикуване на коментар